Jet Tools - J-FK350-2K, 350mm Ferrous Manual Cold Saw
Regular price
Sale price
Quantity must be 1 or more
Feel free to call or chat with us for recommendations.
📦 Ships in 6-10 days, shipping times may vary
Click here for more info.
🔁 30-day returns. Click here for more info.
Details
FEATURES:
• 350mm (14") Ferrous Cold Saw for steel, stainless and tough to cut alloys.
• Double self centering vise with adjustable gibs secures the material for burr free cuts
• Heavy-Duty cast iron frame base with easy access storage provides a stable cuting platform
• Thermal overload protection with magnetic starter for increased electrical safety
• Flood style coolant with flow control system extends blade life
• 30" adjustable length material stop
SPECIFICATIONS:
• Tubing Rectangle at 45 Degrees (In.): 3-1/2 x 3-1/2
• Blade Speeds (RPM): 44, 88
• Solid Round at 45 Degrees (In.): 1-3/4
• Overall Dimensions (L x W xH) (In.): 50 x 28 x 60
• Weight (Lbs.): 794
• Solid Square at 45 Degrees (In.): 1-3/4 x 1-3/4
• Style (Type): SV_1375591258785
• Blade Size (Mm.): 350 x 32 x 2-1/2
• Maximum Vise Opening (In.): 6
• Solid Rectangle at 90 Degrees (In.): 2 x 2
• Tubing Round at 45 Degrees (In.): 3-1/2
• Tubing Round at 90 Degrees (In.): 4-1/2
• Solid Square at 90 Degrees (In.): 2 x 2
• Tubing Rectangle at 90 Degrees (In.): 5-1/2 x 3-3/4
• Solid Round at 90 Degrees (In.): 2
• Tubing Square at 45 Degrees (In.): 3-1/2 x 3-1/2
• Solid Rectangle at 45 Degrees (In.): 1-3/4 x 1-3/4
• Tubing Square at 90 Degrees (In.): 4-1/4 x 4-1/4
• Motor (HP): 2 HP, 220V, 3 Ph