California Air Tools 10020SPCAD  Ultra Quiet & Oil Free Air Compressor w/ Auto Drain Valve
<iframe width="425" height="350" src="https://www.youtube.com/embed/DjNWkwwwv8o" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Regular price
See Lower Price in Cart
Quantity must be 1 or more
Feel free to call or chat with us for recommendations.
📦 Ships in 3-5 days, shipping times may vary
Click here for more info.
🔁 30-day returns. Click here for more info.
10020SPCAD Ultra Quiet & Oil-Free 2.0 Hp, 10.0 Gal. Sound Proof Cabinet & Auto Drain
• 2.0 HP (Running / Rated) Motor
• 10.0 Gallon Steel Tank
• 6.40 CFM @ 40 PSI
• 5.30 CFM @ 90 PSI
• 130 PSI Maximum
• 58 Decibels
• Oil – Free (Dual Piston) Pump
• Two Pressure Control Gauges
• One Universal Quick Connector
• 14.0 Amps
• Thermal Overload Protector
• Longer Continuous Run Times
• 3000 Hours Before Service
• Condor Pressure Switch
• Soundproof Cabinet
The Oil-Free Dual Piston Pump System is engineered for high performance and durability.
The Easy Start Valve feature allows for a easier start up using less starting amps.
The large 10 Gallon Steel air tank and Soundproof Cabinet is 190 lbs.
The 4 caster wheels makes moving the air compressor from location to location very easy.
Features:
* Ultra Quiet - Only 58 decibels
* Oil-Free Pump – Cleaner air for better tool operation.
Less maintenance and Costs.
* Two pressure control gauges
* One - 1/4″ Industrial female quick connector
* Easy Start Valve - For Less Starting Amperage
* Condor Pressure Switch
* Thermal Overload Protector
* 130 PSI Maximum Pressure
* 110v / 60 hz
* Low Amp Draw - 14 Amps
* Time to fill tank from empty to full - 260 Seconds
* Recovery time from 100 PSI to 130 PSI - 70 Seconds
* Duty Cycle - 70/30
* Maximum continuous running 30-60 min. (Depending PSI & CFM)
* Less heat which dissipates more efficiently
* 10 Gal. Steel Air Tank With Sound Proof Cabinet and Swivel Caster wheels
* L (21") x W (26") x H (32)