Cam Spray 2000XAR-NP Portable Electric Powered 4 GPM, 2000 PSI Cold Water Pressure Washer
Regular price
Sale price
Quantity must be 1 or more
Feel free to call or chat with us for recommendations.
📦 Shipping times may vary contact us for more information
Click here for more info.
🔁 30-day returns. Click here for more info.
The X cart cold water pressure washers use a heavy tube steel frame protected by an industrial coating. This frame style offers excellent portability and is equipped with two 10” tires. Features include an industrial motor that is totally enclosed and thermal overload protected, industrial triplex plunger pump with ceramic plungers and stainless steel valves is protected by unloader valve and secondary pop off valve. Equipped with low pressure chemical injection for application of concentrate liquid detergents and is activated by using the low pressure detergent nozzle.
Features
  • Wand and hose rack are integrated into frame design
2000XAR-NP Product Specifications
  • Water Type: Cold
  • Powered By: Electric Motor
  • Mounting Type: Cart
  • Flow Rate in GPM / LPM: 4 / 15.2
  • Horsepower: 5
  • Product Dimensions: 37" x 23.5" x 36"