Jet Tools - JDP-20EST-460-PDF, 20" EVS Geared Head Drill Press With Tapping & Power Downfeed 460V
Regular price
See Lower Price in Cart
Quantity must be 1 or more
Request a Quote / More Information
Our sales team typically responds within 1 business day.
Feel free to call or chat with us for recommendations.
📦 Ships in 4-6 weeks, shipping times may vary
Click here for more info.
🔁 30-day returns. Click here for more info.
Details
    Jet 354246 Features
    • Heavy-duty steel column for increased precision and rigidity
    • Heavy Duty casted head for more accuracy and rigidity
    • Large Precision Ground T-slot Production Table for easy set ups
    • Latest AC Inverter Variable Speed Technology
    • CSA Coolant System
    • LED Machine Lamp
    • Spindle Safety Guard
    • Spindle is supported by high quality ball bearings
    • Variable Spindle Speeds from 65 - 2,000 RPM's
    Jet 354246 Specifications
    Table Travel (In.) 20
    Table Size (L x W) (In.) 22x18-3/4
    Column Diameter (In.) 4-1/2
    Spindle Distance to Table (Max.) (In.) 25.5 (648mm)
    Base Dimensions (In.) 27 x 19
    Drilling Capacity Mild Steel (In.) 2
    Spindle Travel (In.) 6
    Distance Column to Spindle (In.) 10-7/16
    Drills to Center of Circle (in) 20
    Work Table Weight Capacity (Lbs.) 154
    Range of Spindle Speeds (RPM) 60 - 2,000(60-540/225-2000)
    Spindle Distance to Base (In.) 44.68 (1135mm)
    T-Slot Centers (In.) 7-7/16
    Tapping Capacity Cast Iron (In.) 1
    Motor (HP) 2 HP, 460V 3ph
    Base Slots Number & Size (In.) 2 & 5/8
    Drilling Capacity Cast Iron (In.) 2 5/32
    Tapping Capacity Mild Steel (In.) 1
    Number of Spindle Speeds Variable
    Overall Dimensions (L x W x H) (In.) 42.5 x 27.16 x 78.74
    Spindle Taper (In. x TPI) MT-4
    Style (Type) SV_1375591258801
    T-Slots Number and Size (In.) 3 & 5/8
    Inverter Type B Type 230V 3Ph