Regular price
Sale price
Quantity must be 1 or more
Request a Quote / More Information
Our sales team typically responds within 1 business day.
Feel free to call or chat with us for recommendations.
📦 Shipping times may vary contact us for more information
Click here for more info.
🔁 30-day returns. Click here for more info.
Details
    Jet 690635 Description
    Constructed using the Meehanite® casting process, the JTM-1050EVS2/230, 10" x 50" Electronic Variable Speed Milling Machine provides consistent and reliable operation. The newly designed column and base incorporates a rigid, robust design that is easily leveled without lifting the machine. JET Mills have features you've come to expect and are backed by the industry-leading JET Two Year Warranty
    Jet 690635 Features
    • Swing away control box houses an e-stop and puts all controls at the operators fingertips
    • Automatic oiler releases 3 to 6 cc/cy of lubrication at adjustable time intervals
    • The electrical box has been relocated to the back of the mill and houses two 115V outlets for powered accessories
    • CSA/CUS Certified
    • Spindle head is internally cooled extending bearing, belt and motor life
    • Table and ways are hardened up to 54 HRC and precision ground for greater accuracy
    Jet 690635 Specifications
    Spindle Travel (In.) 5
    Table Cross Travel (In.) 14-3/4
    T-Slot Centers (In.) 2-1/2
    Min. Distance Spindle to Column (Min.) (In.) 4-3/4
    Quill Down Feed Rates (IPR) .0015 - .003 - .006
    Work Table Weight Capacity (Lbs.) 840
    Quill Diameter (In.) 3-3/8
    Collet Capacity 1/8 - 7/8
    Overall Dimensions (L x W x H) (In.) 66 x 63 x 87
    Number of Spindle Speeds Variable
    Range of Spindle Speeds (RPM) 60 - 4,500
    Head Movement (Deg.)
    Motor (HP) 3 HP, 230V, 3Ph