Jet Tools - JTAS-12-DX, 12" XACTA® Saw, 5HP 1PH
Regular price
Sale price
Quantity must be 1 or more
Feel free to call or chat with us for recommendations.
📦 Ships in 6-10 days, shipping times may vary
Click here for more info.
🔁 30-day returns. Click here for more info.
Details
    FEATURES:
    • Riving knife maintains close blade proximity to reduce chance of kickback
    • 80” of solid cast iron provides a massive work surface
    • Poly V-Belt increases efficiency and reduces slipping and vibration
    • Collection shroud around the blade and integrated hose improve dust collection
    • Integrated arbor lock is accessed from table top for rapid blade change
    • External tool storage for the fence and miter gauge
    • 40-1/2” fence provides greater stability and better support when ripping
    • Dado insert included
    • Maximum rip left of the blade is 14"