M-i-T-M MH-0018-0M11 Propane Cabinet Utility Heater
Regular price
Sale price
Quantity must be 1 or more
Feel free to call or chat with us for recommendations.
📦 Ships in 2-3 weeks, shipping times may vary
Click here for more info.
🔁 30-day returns. Click here for more info.
Important Notes:
-Not for use in residential living areas or inadequately ventilated areas
-Proper ventilation required during operation
*Heat output, fuel consumption, operating hours and heating area have Low, Medium and High settings.
Specifications
  • Heat Output*
    L-6,600 / M-12,000 / H-18,000 BTU
  • Fuel Tank Capacity
    20 lb. Propane Cylinder (Not Included)
  • Fuel Consumption*
    L-0.304 / M-0.552 / H-0.828 lb./hr.
  • Operating Hours (20 lb. Cylinder)*
    L-72 / M-36 / H-24 hours
  • Heating Area*
    L-210 / M-390 / H-600 sq. ft.
  • Manifold Pressure
    11 in. WC
Weights & Dimensions
  • Net Weight
    17.00 lbs.
  • Shipping Weight
    20.00 lbs.
  • Length
    10.50 in.
  • Width
    15.25 in.
  • Height
    21.00 in.